Termoizolacja to sposób, w jaki można zaoszczędzić na energii służącej do ogrzewania mieszkań. Jest mnóstwo sposobów i możliwości na oszczędności. Najważniejszym sposobem na oszczędność to właściwe ocieplenie budynku, czyli jego termoizolacja. Wśród materiałów służących termoizolacji spotykamy takie materiały jak pianki, silikony, kleje, styropiany oraz wełnę mineralną.
Termoizolacja wymaga dość dużych nakładów pieniężnych ale oszczędności są odczuwalne niemal natychmiast. Jedyną wadą jest ta, że nakłady zwracają się najczęściej po kilku latach.
Do prac modernizacyjnych zaliczyć można ocieplanie stropów, ocieplanie ścian zewnętrznych, ocieplanie podłóg, wymianę okien, wymianę instalacji grzewczej oraz modernizację wentylacji. Dzięki termoizolacji budynków najczęściej znacznie zmniejszają się koszty ogrzewania. Najczęściej straty ciepła w tak zwanym starym budownictwie powstają przez źle zaprojektowane lub niestarannie wykonane budynki. Takie straty najczęściej występują w budynkach wybudowanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Termoizolacją budynków objęto nie tylko budownictwo z tak zwanej dużej płyty ale również budownictwo jednorodzinne. Dzięki odpowiedniej termoizolacji w znaczący sposób spadają wielkości rachunków za ogrzewanie domów lub mieszkań.
Domy budowane współcześnie są już w pełni energooszczędne. Mają one dobrą termoizolację, odpowiednie systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Większość budynków jednorodzinnych to budynki murowane, w których buduje się odpowiednie przegrody energooszczędne, o odpowiednio pogrubionych warstwach izolacyjnych z wełny mineralnej lub styropianu. Do termoizolacji najczęściej stosuje się styropian lub wełnę mineralną skalną lub szklaną. Wełna mineralna ma dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne, jest odporna na ogień, jest niesiąkliwa, może być zastosowana do ocieplania ścian, poddaszy, dachów płaskich. Tradycyjne maty mają różne wymiary i różną grubość. Występują jako miękkie i średnio miękkie oraz twarde.