dom...

tu zaczyna się Twoja historia

Budowa domów

Zajmujemy się budową domów od A do Z. Oddajemy Państwu dom gotowy do zamieszkania. Może on być wybudowany zarówno na działce budowlanej, która jest już Państwa własnością, jak i na działce, którą Państwo mogą kupić od nas. Poniżej przedstawiamy Państwu wszystkie etapy budowy domu, przez które - po uzyskaniu wszystkich zezwoleń - Państwa nieruchomość przechodzi.

Stan zerowy

W tym etapie przygotowywany jest plac budowy. Stan zerowy budynku oznacza, że m.in. odgrodzony został teren budowy i wytyczona została granica nowego budynku. Wykopywane są fundamenty i wykonywana kanalizacja. Jeśli w projekcie ujęte jest podpiwniczenie budynku, wtedy stan zero obejmuje również ułożenie podłogi, postawienie ścian i stropu nad piwnicą.

Na tym etapie potrzebna jest pomoc geodety, który wspólnie z inwestorem wytyczy granice działki i nowego budynku, należy też zapewnić sobie pomoc w przewiezieniu materiałów potrzebnych do budowy (tzw. transport ciężki).

Po zakończeniu tego etapu można przerwać prace, na przykład na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych – ważne jednak, by całość odpowiednio zabezpieczyć.

Stan surowy otwarty

Stan surowy otwarty - w naszym wymarzonym domu położone są ściany, kominy,  schody, więźba dachową i pokrycie dachu. W budynku nie ma okien, drzwi czy ścianek działowych. Czasem w tym etapie mocowane są okna dachowe i rynny, aby dodatkowo zabezpieczyć wnętrze przed wilgocią.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty -  wykonana jest już cała stolarka – wstawione są okna, drzwi i przeszklenia. Dzięki temu na nasz dom nie mają już wpływu warunki atmosferyczne które panują na zewnątrz i można śmiało zabierać się za prace wykończeniowe. Stawiane są ścianki działowe wewnątrz budynku, pokrywa się dach, montuje rynny i obróbki blacharskie w obrębie dachu.

Stan deweloperski

Stan deweloperski - zakończone są już wszystkie prace związane z termoizolacja domu, przyłączami, wykonane są też częściowo prace związane z terenem przylegającym wokół domu. Na tym etapie wykonuje się elewację, wykończenie kominów, parapetów, osadzenie rur spustowych, wykończenie schodów  zewnętrznych i montaż balustrad schodowych oraz osadzenie parapetów zewnętrznych.

Stan pod klucz

To finalny etap budowy domu. Jest on niczym innym jak ostatecznym znakiem na to, że można się już wprowadzać do własnych czterech kątów. Etap ten nie jest sprecyzowany w żadnych ustawach, aczkolwiek przyjęte jest, że oznacza on zamontowanie wszystkich instalacji, tynków wraz z całą armaturą czyli z tzw. białym montażem, wykończeniem ścian i podłóg, aczkolwiek nie jest on równoznaczny z tym, iż dom zaopatrzony jest już w meble i elementy dekoracyjne wnętrza. Musimy pamiętać też, aby powiadomić Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zakończeniu robót budowlanych. To konieczne, aby otrzymać pozwolenie na użytkowanie budynku.

gesbud - wszystkie prawa zastrzeżone